המדריך לקניית רכב נכונה – איך קונים רכב יד 2?

בואו נבהיר משהו: זה פוסט לנשים, אבל לא רק. ברור שיש נשים שמבינות במכוניות יותר מגברים, אבל אם את כמוני ובא לך לקנות רכב ברשות עצמך, הפוסט הזה בשבילך. את לא צריכה להיות מבינה גדולה במכוניות, מספיק שתעקבי אחרי מה שכתוב כאן בשביל לא לבזבז את הזמן שלך על בדיקת הרכב הלא נכון במכון רישוי. ואם כבר העלינו את הנושא – לא קונים רכב משומש בלי בדיקה! לא משנה מה יגידו לך.

תמיד היה לי רכב, מאז שהוצאתי רישיון בגיל 17. מההתחלה נעזרתי בשני אחיי או באבא כדי לשאול את השאלות הנכונות, לבדוק את הרכב ולסגור עסקה. הרכב האחרון שקניתי היה כשהייתי סטודנטית, עשור וחצי אחורה. מאז, סבתי נפטרה והרכב שלה עבר אליי בירושה. בקיצור – עבר מלא זמן מאז שקניתי אוטו והשנה הגיע הזמן להתחדש ברכב חדש. זה בדיוק הזמן לשתף אתכן (ואתכם) בתהליך.

רכב יד שנייה תהליך קנייה

בשביל להתחיל ברגל ימין פניתי לגדולה מכולן בתחום היום בישראל – ענת דניאל “מלכת הכביש”, בלוגרית הרכב הכי מגניבה בארץ!

ענת, בודקת וכותבת על כלי רכב כבר 7 שנים, עם ניסיון כתיבה עשיר עוד הרבה לפני זה מתקופת הצבא. היא התחילה בניהול דף הפייסבוק של אוויס שנתנו לה את המקום לכתוב באופן ממוקד לנשים, ומשם כל השאר היסטוריה! היום היא העורכת הראשית באתר שלה “מלכת הכביש” ותחתיה פועלים 3 כתבי רכב תותחים. גם בבית היא אוכלת ונושמת מכוניות, נשואה לכתב הרכב הוותיק אריאל אלסיבוני. בקיצור, אני בידיים טובות.

התחלתי בזה שפרסמתי שאלה לכל גולשי דף הפייסבוק הנאמנים של “מלכת הכביש” עם אפשרות בחירה: סיאט איביזה או סקודה פאביה. למה דווקא שני אלה? ניסחתי לעצמי קודם כל איזה רכב אני מחפשת. חיפשתי רכב קטן אבל לא מיני (בכל זאת, צריכה לדחוס לשם שתי ילדות וקניות מהסופר), ספורטיבי, זריז, אמין ולא רעב לדלק. עם הניסוח הזה חרשתי על הסרטונים של מבחני דרך ביו טיוב, עברית ואנגלית (יש מלא, לא תאמינו) וצמצמתי את האפשרויות שלי לשני הרכבים האלו (גם 3 זה טוב, הכל תלוי בזמן שלכן).

התגובות לשאלה שלי בקבוצה נטו לכיוון הפאביה, אפילו בעלי נדלק עליה, אבל זו הייתה דווקא התגובה של ענת שגרמה לי לשקול שוב את האיביזה כשהיא כתבה לי שמדובר בסה”כ באותו הרכב. היא הציעה לי לעשות נהיגת מבחן על כל אחת מהן ולהחליט אחרי זה. עכשיו הגיע הזמן להתחיל לבדוק רכבים.

טלפון ראשון – כשאתן מתקשרות לברר על רכב שמצאתן במודעה או אפילו בצד הדרך, אף פעם אל תשאלו על סוג הרכב הספציפי, כדי לוודא שלא מדובר בסוחר מכוניות. תמיד תתחילו בשאלה – אני מתקשרת לגבי הרכב למכירה. אם זה אדם פרטי, הוא ידע מיד על איזה רכב מדובר, אם זה סוחר הוא ישאל אותך על איזה רכב מדובר. לא שסוחרי רכב זה סוף העולם, אבל חשוב לדעת מול מי את עומדת, האם מדובר באדם שמנוסה במכירת רכבים. תשאלי לגבי היסטוריית הרכב, למה מוכרים אותו ואפילו אם כתוב מחיר, תשאלי בכמה אתם מוכרים? תשאלי על בעלות קודמת, האם נקנה בעבר מהיבואן או מליסינג? האם נעשה טיפול ומתי? האם יש אחריות יצרן ועד מתי? תקבעי נסיעת מבחן רק אם את רצינית בשלב הזה לגבי הרכב.

סנני – השוק של רכבי יד שניה בארץ רווי מכל וכל. כבר החלטת על סוג הרכב, השנה, מסגרת תקציב ואפילו הדגם שנראה לך הכי מתאים. בכל זאת איך יודעים למי להתקשר מתוך כל המודעות מבלי לבזבז את זמנך היקר? שימי לב לשנת היצור, לצבע, לסוג הגיר שמתאים לך, יד, נפח מנוע וכמובן מבחינה גיאוגרפית, עד כמה רחוק את מוכנה להגיע בשביל לבדוק את הרכב ומס’ הק”מ שעשה הרכב. בואי נתעכב רגע על עניין הק”מ. לק”מ יש תפקיד חשוב. לא תדעי לעולם מה היה אופי הנהיגה של הנהג לפנייך, את זה תוכלי בערך להבין מהבדיקה במכוני הרישוי אבל הק”מ נותן לך תמונה טובה יותר של מה הרכב עבר לפני שהגיע אלייך. מס’ ק”מ טוב לרכב לשנה הוא בסביבות ה-25,000 לא הייתי הולכת על יותר. כל ק”מ פחות הוא בונוס. רכבים שחצו את ארצנו לאורכה ולרוחבה יכולים להיות חזקים וטובים אבל אין מה לעשות המנוע שלהם הולך ונגמר וחבל שזה יקרה בידיים שלך. עוד משהו. אם בתיאור הרכב או בפרטים הנוספים לא כתבו כלום על היעדר תאונות, הייתי שמה לי נורה קטנה ואדומה ובודקת את הרכב הזה לעומק (במידה ואותו את רוצה). יכול להיות שמישהו שם מנסה להסתיר פרטים על תאונות קודמות.

רושם ראשוני, עוד לפני שהתנעת –

גוף הרכב (פח) – אל תבדקי רכב בחושך, ואל תבדקי רכב רטוב. תחפשי שריטות, מעיכות, מכות, כיסויי צבע שמעידים על סימנים לתאונה, סימנים לצביעה מחדש, שינויים בגוון בין חלקי הרכב השונים, קילוף, חורים וחלודה. כל נזק לפח גורר ירידת ערך מיידית של 30% לפחות! שימי לב לפנסים, האם סדוקים, שבורים, מעורפלים?

תא מטען – האם הגודל מתאים לצרכים שלך? האם כל מה שדרוש להחלפת גלגל ספייר נמצא שם? שימי לב אם את נתקלת בנזקים בפנים ובצד תא המטען.

צמיגים –תבדקי את עומק החריצים, ככל שהחריצים שטוחים יותר כך הצמיגים שחוקים ויש להחליף אותם (עלות נוספת שצריך לקחת בחשבון). תבדקי שכל הצמיגים באותו הגודל והאם מאותה חברה? דרך אגב, בבדיקות טסט לא בודקים תוקף צמיגים, כל אלה באחריות בעל הרכב. צמיג גם אם חדש לגמרי ולא השתמשו בו לעולם אבל תוקפו מעל 6 שנים, חובה להחליף לפי חוק. ניסיתי להבין בעצמי מה תוקף הצמיגים אבל האמת, היה לי קשה להבין מתוך כל המספרים על צמיג מה בדיוק מעיד על הגיל שלו. הנה סרטון שמסביר יפה מתי צריך להחליף צמיגים.

פנים – בלאגן מעיד על חוסר תשומת לב כללי בטיפול ברכב. תראי אם יש קרעים בכיסוי המושבים. כיסוי הגה. כל אלה, האם תואמים בשחיקה שלהם לק”מ המצוין? תפעילי מזגן, האם עובד כמו שצריך? האם כל הפלסטיקים שלמים, סדוקים או שבורים, ידיות שלמות ותקינות בכל דלתות הרכב. האם חלונות הרכב נפתחים ונסגרים בלי בעיות?

תבקשי להסתכל על רישיון הרכב שהוא בעצם תעודת הזהות של הרכב ומעיד על הבעלים האמיתי של הרכב, כמה בעלים היו לו, והק”מ שלו. סוכנת הביטוח שלי המליצה לי לבקש מהמוכר “אישור היעדר תביעות” מחברת הביטוח שלו. זה ייתן לך אינדיקציה לפני הבדיקה אם היו תאונות וזאת גם לא פרוצדורה מסובכת בכלל.

חשוב לבדוק אם יש חובות על הרכב כמו קנסות שלא שולמו או יותר גרוע – שיעבוד, על ידי טלפון למשרד הרישוי לפי מספר הרישוי. אפשר לבדוק את זה גם בזמן העברת בעלות בדואר.

נסיעת מבחן –

נסיעת מבחן צריכה להארך בין עשר דקות לרבע שעה לפחות.

הנה כמה שאלות שכדאי לשאול במהלך הנסיעה –

כמה זמן הרכב היה ברשותך? למה אתם מוכרים אותו? האם ידוע לכם על בעיות כלשהן? תבקשי לראות היסטוריית טיפולים והיכן טופל, בכמה ק”מ נקנה הרכב על ידם?

בנהיגת המבחן מומלץ לשים לב לדברים הבאים – בנהיגה רגילה שימי לב לצלילי המנוע, נורות אזהרה, ריחות מהמנוע, טמפרטורת מנוע, תנסי להאיץ חזק (האם הרכב סוחב, מקרטע, רועד) רעידות מהבלמים, רעידות בהגה, נוחות הישיבה וכדאי לשים לב להתנהגות בעל הרכב שלידך…

תדאגי שהמוכר מתחייב לפני הבדיקה במכון, שהרכב לא עבר תאונה שגרמה לפגיעה בשלדה ושהגיר והמנוע תקינים. במידה ויימצאו בבדיקה נזקים בעלי משמעות כספית גבוהה, עלות הבדיקה עליו. אפשר להגיע להסכם עם המוכר שאם יימצאו נזקים בעלות נמוכה תהיה השתתפות מצידו.

הבדיקה במכון רישוי

בדיקה לפני קנייה במכון רישוי עולה בין 400 ל- 500 ₪. מציעה לך לגשת לבדיקה כזאת אם את באמת רצינית לגבי הרכב ועוד יותר מזה, חשוב שאת תבחרי את המכון לבדיקה כדי לוודא הבדיקה אובייקטיבית ונקייה מקומבינות. במכון, הבוחן יבדוק את הרכב לעומקו ולרוחבו ויגיש לך דו”ח כולל הסבר בסיום. אל תיבהלי מכמות האיקסים, הם לא מציינים תקלות אלא נקודות שצריך לשים לב אליהן. מכוני בדיקה צריכים לכסות את עצמם מפני תביעות ולכן הם מסמנים איקס לפעמים בסעיפים שאותם הם לא יכולים או מתחייבים לבדוק. במקרה שלי למשל, הם סימנו איקס על הבלמים, לא כי הבלמים לא היו טובים אלא כי הם לא פירקו את הגלגל. הם הסתפקו בבדיקת בלמים שגרתית כמו שבוחנים בטסט השנתי. ביקשתי מבעל הרכב לעשות בדיקה רצינית יותר של הבלמים על חשבונו. שימי לב מה אומר הבוחן על השלדה, צמיגים, תאריך המצבר, וכל תיקון שתצטרכי או לוותר על הקנייה בגללו או לדרוש תיקון מהמוכר.

אם הרכב מצא חן בעינייך ועבר בהצלחה בדיקה במכון מורשה מוסמך, את מוזמנת להתחיל במו”מ לקנייה. אל תשכחי לעשות שיעורי בית לפני. כנסי לאתרים שונים מהארץ בכדי לבדוק את מחיר הרכב בשוק כדי שלא תשלמי מעל הממוצע. בזמן המו”מ תשמרי על קוליות, גם אם עפת על הרכב, את לא רוצה שישחקו לך על זה אחר כך במחיר. לא מדובר במיכל חמצן להמשך הקיום שלך על כדור הארץ כך שלא יקרה כלום אם העסקה לא תצא לפועל ומחר תלכי לבדוק רכב אחר.

אם לדעתכם יש עוד פרט שפספסתי בתהליך קניית הרכב, מוזמנים להוסיף בתגובות 🙂

Leave a Reply