לצייר עם שוקולד – סיפור הפרויקט של שטראוס

לפני שנה בדיוק בימים אלו ממש פורסם האיור הראשון שלי מתוך סדרת איורים שעשיתי עבור שטראוס גרופ.

שלי ניידיץ המקסימה, אז מנהלת התוכן הדיגיטלי של החברה, פנתה אליי בעקבות המלצות שקיבלה וביקשה שאייצר עבורם סדרת איורים לכבוד יום האישה הבינלאומי. האתגר הגדול בפרויקט הזה (אני מתה על אתגרים) היה לצייר עם אוכל!

כל פרויקט אצלי מתחיל תמיד בעבודת מחקר. גיליתי אז שיש אשכרה אנשים בעולם הזה שמתמחים בסוג כזה של אומנות ויוצרים אימג’ים ממזון!  בנוסף חקרתי עבודות בתקשורת חזותית שנעשו סביב נושא נשים ושוויון. חקרתי טכניקות עבודה, צילום מזון ואפילו את כל נושא סטיילינג המזון (שהוא נושא מרתק בפני עצמו).

אחר כך קיבלתי משלי את רשימת מותגי המזון של שטראוס, ונשלחתי לעשות קניות (הכי כייף) בסופר. קניתי מוצרים מכל מיני סוגים, צבעים וטקסטורות וזאת תוך אי וודאות מוחלט לגבי הקונספטים ומה הולך לצאת מהם בסוף. חלק מהמטבח שלי נסגר והפך לחמ”ל שטראוס כשהוא מאובטח ומפוטרל 24 שעות ביממה על מנת למנוע מידיים קטנות וסקרניות לחבל לי בעבודה.

בהמשך קיבלתי משלי מספר משפטי מפתח/ סלוגנים תחת הנושא של שוויון בין המינים ואותם הייתי צריכה (הכי אוהבת את זה בעולם!) לתרגם לאימג’ים. משסגרנו את האימג’ים הנבחרים, יצאתי לעבודת הביצוע. המטבח שלי שהפך לחמ”ל שטראוס כעת הפך לסטודיו לצילום שבמרכזו קרה כל הקסם.

בתחילה שלחתי לשלי כל איור בעפרון בכדי שתקבל את התמונה הכללית לפני הוספת המזון עצמו. אחרי תיקונים ולאחר קבלת אישור סופי, תחת מטריות התאורה ובשטח העבודה שהקצאתי, עמלתי בקפידה למקם כל גרגר ופרור במקום הנכון. כשסיימתי, ווידאתי שהכול במקומו וצילמתי את האיור במצלמה מקצועית. משם עברתי לערוך אותו במחשב. כל תיקון בשלב זה, כבר נעשה בפוטושופ עד קבלת התוצאה המבוקשת.

האיור הראשון שפורסם יצא בוולנטיינס ודיבר יותר על רומנטיקה מאשר על שוויון בין נשים לגברים. את הציור הזה כמובן וכמובן שציירתי עם שוקולד. זוג נאהבים שעשוי מפירורי שוקולד וסירופ שוקולד מתגלה מתוך שברי שוקולד פרה (הכי שטראוס).

food art illustration with Strauss group, using chocolate for Valentine’s day

כל איור אחרי כן עסק בסלוגן אחר ועם מוצרי מזון שונים. הראשון היה שכל אחת יכולה להגיע לשמיים אם היא מספיק תרצה והראה דמות מאויירת מטפסת על סולם מספגטי מעל ענני קוסקוס ונוגעת בכוכבים שעשויים מעדשים כתומות.

reach for the stars, the sky is the limit

את ט”ו בשבט חגגנו עם המשפט “זורעים את זרעי השוויון” ובהם נראית יד נשית שזורעת זרעי שומשום וחמניה (אמיתיים) בשדה זרעי שיפון ופרחי חמוציות. השמש עשויה מאננס…

food art illustration with Strauss group for 2017 international women’s day and the jewish holiday – Tu Beshvat: sweing the seeds to equality

היתה גם רולטת מינים שהיתה עשויה כולה מתבליני זעתר, כורכום ופפריקה, נסיכה על סוס לבן שדוהרת על שביל של קוואקר והרחק מהנסיך שלא צריך להציל אותה יותר.

don’t wait for the pince to save you, make your own path

היה זוג שחולק עוגה בצורה הכי שווה שיש. העוגה עשויה מקפה שחור אמיתי ופתיתי קוקוס. הדמויות לובשות במבה (אמיתית, נשבעת) שריסקתי לכדי עיסה שווה.

food art illustration with Strauss group for 2017 international women’s day

היו גם שני ילדים, בן ובת שחברו יחד לשחק דווקא בבובות ובמכוניות בניגוד לסטריאוטיפ המתבקש. הייתה משפחה שגרה בבית שכולו חטיפים ושהוריה חולקים את אותם המכנסיים ואותה האחריות על הבית ולבסוף גם אשת עסקים מוצלחת שניפצה תקרת זכוכית ורודה, כזו שהייתה עשויה כולה מסוכריות בלי סוכר של שטראוס כמובן.

the glass ceiling is breakable, and in this case, made out of pink candy!

אני לא אגלה לכם כמה ק”ג עליתי מהפרויקט הזה כי אי אפשר באמת לעבוד עם כל כך הרבה אוכל ולא לטעום קצת. אבל מה שאני יכולה באמת להתגאות בו כאן זה הדוגמא לפרויקט שמשלב את מקסימום היכולות שלך כאמן. החל מהרמה הרעיונית, ברמת האיור, ברמת האתגר שלהתעסק עם סוג אומנות חדש שלא נגעת בו ולכבוש את זה ועד לצילום ועריכה ממוחשבת, הכל מהכל הביא בסופו של דבר לתוצר שהעביר מסר חשוב על שוויון בין נשים לגברים תוך שילוב מוצרי החברה.

11 Responses
 1. איילת

  את פשוט מוכשרת ברמות ותענוג לראות את העבודות שלך! והפעם מתחשק גם לאכול אותן… 🙂

 2. מיכל מנור

  יעל, זה פרוייקט נהדר ותודה ששיתפת כאן בתהליך. אהבתי את הבחירה שלך להשתמש בסוגי מזון כדי לאייר אותם את האיורים, התוצאה מרהיבה ומקורית

 3. Very Big Glasses

  ואוו איילת, זה נראה נפלא!
  זה היה כל כך מעניין לקרוא על התהליך שמאחורי היצירה.

 4. שלי

  אהבתי הכל, פרוייקט נהדר עם ביצוע מושלם

 5. ‪Ela Shachar‬‏

  מקסימה ומוכשרת יצירתית ומעוררת השראה וחשק ליצור. איזה יופי של יצירות וכמה כייף שיש לך מרחב כזה להפגין עד כמה את מוכשרת מלא אהבה 🙂

 6. רונית שימרון

  אני ממש מתפעמת מהעבודות הללו. ממש אמנות במיטבה! אני בטוחה שבשטראוס מאוד אהבו!

Leave a Reply